За първи път в Източна Европа: Google, DeepMind, Amazon Web Services, българското правителство и бизнес инвестират 200 милиона лева в нов световен център за изкуствен интелект и информатика

За първи път в Източна Европа: Google, DeepMind, Amazon Web Services, българското правителство и бизнес инвестират 200 милиона лева в нов световен център за изкуствен интелект и информатика Разни

За първи път в Източна Европа: Google, DeepMind, Amazon Web Services, българското правителство и бизнес инвестират 200 милиона лева в нов световен център за изкуствен интелект и информатика

Технологичните гиганти Google, DeepMind, Amazon Web Services и български IT лидери, начело със SiteGround, правят безпрецедентна инвестиция в първия по рода си център в Източна Европа, наречен INSAIT (институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии). INSAIT има амбицията и потенциала да се установи като един от водещите изследователски и образователни центрове в света, предоставяйки за първи път условия на работа, съпоставими с тези в западни университети. INSAIT е създаден в партньорство с два от водещите технологични университети в света – швейцарските политехники ETH Zurich и EPFL, чрез международно споразумение, ратифицирано от Народното събрание. Институтът е структуриран като специално звено към Софийския университет “Св. Климент Охридски”, а световно известни учени от САЩ, Израел, и Швейцария ръководят и съветват центъра според най-добрите практики.

INSAIT е финансиран от българското правителство с близо 170 милиона лева за период от 10 години. Водещите технологични компании Google, DeepMind и Amazon Web Services разпознават значимостта на INSAIT за развитието на научните изследвания и иновации в Източна Европа и за първи път подпомагат подобен проект в региона с над 12 милиона лева – Google и DeepMind ще финансират INSAIT с близо 6 милиона лева през следващите три години, a Amazon Web Services с близо 7 милиона лева.

Безпрецедентна подкрепа от българския технологичен сектор: Визията на INSAIT получава пълна подкрепа от технологичния сектор в България. Към момента институтът е привлякъл финансиране в размер на 12 милиона лева от SiteGround, един от лидерите на международния уеб хостинг пазар със седалище в България, и 1,3 милиона лева от други известни технологични предприемачи и инвеститори, сред които Васил Терзиев, Богомил Балкански, Иван Осмак, Атанас Симеонов, Неделчо Спасов, Станимир Василев, Светозар Георгиев, Христо Христов, Любомир Минчев, Иво Евгениев.

Мисията на INSAIT е да превърне България в световна дестинация за изследвания и иновации, а така също и в център на нова екосистема с пряко въздействие върху развитието на страната. Това е повратна точка в усилията за създаване на високотехнологична и конкурентна икономика, базирана на продукти с висока добавена стойност и интелектуална собственост, и за преодоляването на негативни тенденции като обезлюдяване и т. нар. изтичане на мозъци.

Жоел Мезо, президент на ETH Цюрих, коментира: „Науката изгражда културни мостове – нещо, от което светът се нуждае повече от всякога. Радвам се, че ETH Цюрих, чрез партньорствата на нашите преподаватели с INSAIT, може да допринесе за укрепване на научните връзки с България и Европа.“

Мартин Ветерли, президент на EPFL в Лозана, с гордост отбеляза, че EPFL продължава да подкрепя научните изследвания на високо ниво в сферата на технологиите в Източна Европа. „Това показва, че вярваме в потенциала на страни като България в бъдеще да се превърнат в основни играчи на академичната сцена, особено в областта на компютърните науки и изкуствения интелект.“

Джеф Дийн, директор на Google AI, каза: „Горди сме да подкрепим работата на INSAIT. Източна Европа има невероятен набор от таланти в областта на компютърните и инженерните науки. Нашето желание е да помогнем на INSAIT да се превърне в център на световно ниво, привличащ най-добрите изследователи от региона и света. Има още много работа, която трябва да свършим в областта на изкуствения интелект и компютърните науки, и инициативи като тези са от решаващо значение, за да се гарантира, че технологията може да бъде от полза за всички. Нямам търпение да видя новаторската работа, която ще произведе INSAIT!“

Байрън Кук, вицепрезидент на Amazon Web Services, сподели: “Във всеки един момент днес учени, инженери и софтуерни разработчици създават следващата иновация, която ще промени живота ни завинаги. В Amazon Web Services се ангажираме да помагаме на хората да придобият нови умения, които ще са необходими за работата им в бъдеще. Със стартирането на INSAIT в София очакваме с нетърпение да надградим бъдещите специалисти с по-добри умения за анализ и изследвания и ще помогнем насърчаването на иновации и предприемачество, което ще бъде от полза за обществото като цяло.“

Тенко Николов, управляващ партньор на най-големия инвеститор в проекта до момента, SiteGround, коментира: „Когато полагахме основите на екипа ни през 2004-та година, една от целите ни беше да докажем, че с работата си можеш да влияеш положително на световно ниво, дори и от малка страна в Източна Европа като България. По онова време тази мисъл изглеждаше нереалистична. Но за последните 18 години, благодарение на изумително талантливите, отдадени и способни IT специалисти в екипа ни, които избраха да останат да работят в България, ние в SiteGround го доказахме в нашата сфера на дейност. С подкрепата си към INSAIT днес се надяваме още повече таланти да направят този избор. Благодарение на това, че INSAIT ще им предостави поле на изява и подкрепа от най-добрите умове на компютърните науки и AI технологии в световен мащаб, се надявам някой ден създаването на следващата голяма световна технология в България да звучи съвсем реалистично – защото съм убеден, че имаме талантите, с които да го постигнем.“

За да изпълни своята мисия, INSAIT планира да развие изследователски и образователни програми на световно ниво, които обхващат основите и приложенията на изкуствения интелект и компютърните науки. Подкрепата, която получава от българското правителство, световните технологични гиганти и технологичната индустрия в България, ще позволи на INSAIT да привлече учени от световна величина в тези области. Амбицията на INSAIT e да обучи следващото поколение визионери, висококвалифицирани изследователи и технологични лидери. Това ще насърчи най-добрите млади таланти да останат и да се върнат в страната, ще създаде повече възможности за работа в региона и ще осигури подходяща среда за предприемачи, успешни технологични стартъпи и партньорства.

Архитект на INSAIT е проф. Мартин Вечев от ETH Zurich, един от водещите учени в света на компютърните науки и изкуствения интелект. Проф. Вечев е носител на множество международни награди, включително на наградата “Джон Атанасов” за постижения в областта на компютърните и

информационните технологии (2009). Той е единственият българин носител на две престижни награди на Европейския съвет за научни изследвания (3 милиона лева през 2016 г. и 4 милиона лева през 2021 г.). Проф. Вечев е също предприемач и основател на три успешни високотехнологични стартъпа, известни в международен мащаб. Изпълнителен директор на института е инженер Борислав Петров, технологичен предприемач, развил успешна кариера в Германия и Швейцария и завърнал се в България.

„Научноизследователската и образователна дейност на световно ниво е в основата както на всяка стабилна и конкурентна икономика, така и на технологичния прогрес. Чрез този институт България става пионер в Източна Европа. Наша приоритетна цел е да съживим и трансформираме България. Подобно на други западни институти, INSAIT има потенциал да окаже сериозно влияние не само върху развитието на икономиката, социалната политика и образованието в България, но и върху ролята и авторитета на страната“, сподели проф. Вечев.

INSAIT беше открит днес от министър-председателя Кирил Петков на специално събитие днес в зала 3 на НДК пред представители на академичната и бизнес общност в България и гости от чужбина. Участие в него взеха президентът Румен Радев, федералният министър по икономически въпроси, образование и изследвания и президент на Швейцария (2021 г.) Ги Пармелин, еврокомисарят Мария Габриел, министърът на образованието и науката професор акад. Николай Денков, министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер, ректорът на Софийския университет Анастас Герджиков, президентите на водещите швейцарски университети ETH Zurich и ЕPFL, директорът на Google AI Джеф Дийн, носителят на наградата „Тюринг“ („компютърният Нобел“) проф. Шафи Голдвасер от MIT и Berkeley, нобеловият лауреат и двигател на израелската стартъп революция Дан Шехтман и други.

За първи път в Източна Европа: Google, DeepMind, Amazon Web Services, българското правителство и бизнес инвестират 200 милиона лева в нов световен център за изкуствен интелект и информатика

INSAIT: въпроси и отговори

Съдържание
  1. Какво е INSAIT?
  2. Каква е Вашата дългосрочна основна цел?
  3. Какъв проблем решава INSAIT и защо е важен?
  4. Какви резултати очаквате да видите от INSAIT?
  5. Кои са основните дългосрочни предизвикателства, които INSAIT ще реши?
  6. Кои са целевите аудитории на INSAIT? Какви са предизвикателствата, пред които е изправена всяка от тези аудитории?
  7. INSAIT е „първият по рода си“. По какво се различава от другите международни изследователски институции?
  8. Как инвестициите от големи технологични компании и партньорствата с тях ще бъдат от полза за INSAIT?
  9. Какви са ползите от партньорството с ETH и EPFL?
  10. Защо Google, DeepMind и Amazon Web Services инвестират в България?
  11. Кога ще отвори INSAIT? / Къде ще се намира?
  12. Какво трябва да направи INSAIT и в частност Източна Европа, за да привлече таланти в региона? В допълнение към института, има ли нещо друго, което правителствата правят (или би трябвало) да правят?
  13. Как INSAIT ще преодолее пропастта в научните иновации между Изтока и Запада? Как INSAIT ще промени света? Какви са някои от положителните ефекти върху обществото и икономиката като цяло, които очаквате да доведе INSAIT?
  14. Какво ще направи INSAIT за академичната, образователната и изследователската аудитория?
  15. Как INSAIT ще помогне за положителна промяна по отношение на дисбаланса между половете в научните изследвания?
  16. Инвестицията от 170 милиона лева също ли е първата по рода си в Източна Европа?

Какво е INSAIT?

INSAIT е първият по рода си изследователски център за компютърни науки и изкуствен интелект, разположен в Източна Европа, чиято основна мисия е да се превърне в един от водещите световни изследователски центрове в тази област. За да постигне тази цел, INSAIT ще привлече водещи международни учени и ще обучава следващото поколение визионери. INSAIT е създаден по начин, подобен на други институти от световна класа от Западна Европа, като институтите Max-Planck.

INSAIT е създаден в партньорство с швейцарските ETH Zurich и EPFL Lausanne, два от водещите световни изследователски университети. Институтът е подкрепен с 10-годишен първоначален фонд от 100 милиона щатски долара, осигурени от българското правителство, и за пръв път в Източна Европа, предлага международно конкурентни заплати, придобивки и отлични условия на труд, с които да привлече таланти от световно ниво.

Каква е Вашата дългосрочна основна цел?

Дългосрочната цел на INSAIT е да наложи България като водеща дестинация за научни изследвания на световно ниво. Амбицията на INSAIT e да промени икономиката на страната от такава, базирана на услуги, в икономика, ориентирана към продукти с висока добавена стойност и интелектуална собственост, както и да спре изтичането на мозъци. INSAIT има за цел да бъде мост за преодоляването на пропастта в научните области между Източна и Западна Европа и да разшири географията на иновациите, която в момента е фокусирана почти изцяло в Западната част.

Какъв проблем решава INSAIT и защо е важен?

Науката и изследванията на световно ниво са в основата на всяка стабилна и конкурентна икономика. За съжаление, въпреки положителните традиции през 80-те години на миналия век, сегашното състояние на науката и изследванията в България и Източна Европа не е по никакъв начин конкурентно на нивото на западната наука.

Липсата на силни изследователски и образователни институции има дълбоко социално-икономическо въздействие: изтичане на мозъци (най-добрите млади таланти, напускащи страната), невъзможност за привличане на водещи учени, невъзможност за привличане на водещи изследователски компании, както и ограничен капацитет за създаване на дълбоки-технологични компании и генерална липса на висококачествена работна сила.

INSAIT има за цел да се справи с основния проблем като възроди и утвърди региона като научен и изследователски център на световно ниво в една от най-важните икономически области днес: изкуствения интелект и компютърните науки като цяло, обхващащи ключови теми като машинно обучение, квантови изчисления, информационна сигурност, роботика и много други.

Какви резултати очаквате да видите от INSAIT?

INSAIT е новаторски пилотен проект, който, ако бъде успешен, ще създаде модел за трансформиране на регион с огромен потенциал, но неконкурентоспособен на световната сцена по отношение на науката и изследванията, в такъв, който е привлекателна дестинация за водещи учени.

Очакваме в рамките на две години преподавателите и студентите на INSAIT да публикуват статии на най-добрите конферентни места, като по този начин започнат да градят своя статут на световно ниво. След пет години нашата цел е INSAIT да се класира в топ 20 в Европа по компютърни науки според csrankings.org. След 10 години нашата цел е името INSAIT да бъде разпознато в целия свят.

Кои са основните дългосрочни предизвикателства, които INSAIT ще реши?

Основната цел на INSAIT е да произвежда изследвания и учени на световно ниво. Всички други решения на предизвикателствата носят допълнителни ползи за тази стратегия:

  • Привличане на таланти на световно ниво в региона;
  • Развиване на нови таланти, които могат да допринесат със знанията и уменията си както за науката, така и за икономиката в региона;
  • Привличане на топ изследователски и технологични компании в региона;
  • Предотвратяване на изтичането на мозъци и напускането от страната на най-добрите млади таланти;
  • Създаване на нови най-съвременни образователни програми в региона;
  • Изграждане на икономика, базирана на продукти с добавена стойност и интелектуална собственост;
  • Създаване на технологични партньорства, базирани на научни изследвания;
  • Осигуряване на по-стабилна, демократизирана и балансирана европейска научна среда;
  • INSAIT може да послужи за пример за многообразие и приобщаване на слабо представени групи, особено чрез привличане на повече жени в компютърните технологии, отличителен белег на висшето образование в региона.

Кои са целевите аудитории на INSAIT? Какви са предизвикателствата, пред които е изправена всяка от тези аудитории?

  • Изследователи на световно ниво, както и водещи докторанти, които INSAIT има амбицията да наеме като преподаватели;
  • Топ бакалаври и магистри, които INSAIT цели да наеме като докторанти;
  • Големи технологични чуждестранни ИТ компании, с които INSAIT може да установи партньорства в бъдеще.

INSAIT е „първият по рода си“. По какво се различава от другите международни изследователски институции?

INSAIT е първият по рода си в Източна Европа. Той следва модела, възприет от други водещи изследователски институции, като в същото време предлага по-добро заплащане и придобивки. Инвестицията от 170 милиона лева е първата по рода си за Източна Европа, когато става въпрос за финансиране на научни изследвания в конкретна област, с невероятните условия, които INSAIT предлага. Това е прецедент за региона.

Как инвестициите от големи технологични компании и партньорствата с тях ще бъдат от полза за INSAIT?

Целта на INSAIT е да бъде научен и изследователски институт на световно ниво. Това диктува вида на партньорствата, които INSAIT може да формира с индустрията: следва същия модел

като всички институти и университети от тази величина по света (например MIT, Cambridge, Max-Planck, ETH).

Тези партньорства обикновено се формират, както следва:

  • На ниво технологична индустрия: Технологична компания предоставя на INSAIT ресурси за извършване на изследвания на световно ниво без никакви изисквания, например докторантски стипендии, награди на преподаватели и др.;
  • На ниво преподаватели: Партньорите от индустрията могат да взаимодействат с отделни преподаватели за конкретни проекти, да създават съвместни изследвания, магистърски тези и други. Уточнението е, че това трябва да бъде изследователски ориентирани проекти, а не проекти на технологичната компания на ниво имплементация.

Какви са ползите от партньорството с ETH и EPFL?

  • Контрол на качеството и насоки как INSAIT да бъде място за наука на световно ниво;
  • Легитимност за привличане на таланти на световно ниво;
  • Географската близост позволява обмен, невъзможен по друг начин.

Защо Google, DeepMind и Amazon Web Services инвестират в България?

Те инвестират в INSAIT, тъй като припознават потенциала на INSAIT да бъде първият изследователски институт на световно ниво в региона. Тези компании добре разбират, че науката на световно ниво е в основата на всяко процъфтяваща технологична екосистема, от която искат да бъдат част.

Кога ще отвори INSAIT? / Къде ще се намира?

Откриване: 11 април 2022 г.

Сградата ще отвори врати през август/септември.

Тя се намира в София Тех Парк, сграда BREF: http://brefbg.com/en/portfolio/office/office-building-in-sofia-tech-park/

Сградата е на 6 минути от центъра на града и на 10 минути от летище София. В нея вече се помещават лаборатории, стартъпи и суперкомпютъра Discoverer.

Какво трябва да направи INSAIT и в частност Източна Европа, за да привлече таланти в региона? В допълнение към института, има ли нещо друго, което правителствата правят (или би трябвало) да правят?

За да привлече таланти, INSAIT осигурява отлични условия на работа със заплащане и социални придобивки, сравними или надвишаващи тези във водещи международни институции. Основната цел зад тези условия е да даде възможност на преподавателите на INSAIT да се съсредоточат върху провеждането на изследвания на световно ниво и създаването на международно известни изследователски групи.

В по-широк план правителството може да направи много неща: да създаде съвместни грант програми с Израел, Швейцария, САЩ и други, както и да предостави допълнителна подкрепа за INSAIT, като го постави в центъра на своя дневен ред.

Как INSAIT ще преодолее пропастта в научните иновации между Изтока и Запада? Как INSAIT ще промени света? Какви са някои от положителните ефекти върху обществото и икономиката като цяло, които очаквате да доведе INSAIT?

Дългосрочното въздействие на INSAIT трябва да бъде подобно на това на други институти на световно ниво като:

  • Научно       въздействие:       да      привлечете       и       създаде      следващото       поколение висококвалифицирани изследователи и визионери;
  • Социално въздействие: предотвратяване изтичането на мозъци;
  • Социално въздействие: промяна на мисленето, където водещите студенти и обществото като цяло виждат науката и изследванията като път в бъдещето;
  • Икономическо въздействие: създаване на дълбоко технологични стартъпи и привличане световни технологични гиганти.

Какво ще направи INSAIT за академичната, образователната и изследователската аудитория?

INSAIT ще създаде място, където единственото нещо, което има значение, е науката и изследванията на световно ниво. Освен това, ще приобщи към своята кауза най-добрите умове и ще им даде пълна свобода на мислене.

Как INSAIT ще помогне за положителна промяна по отношение на дисбаланса между половете в научните изследвания?

INSAIT ще предложи две стипендии за докторантура (финансирани от DeepMind), насочени към жени в сферата. Чудесно съвпадение за страна, която е домакин на най-висок процент жени, присъстващи в информационните технологии, вариращи от академични позиции до такива в технологичния сектор.

В допълнение, 50% от Консултативния съвет на INSAIT се състои от жени – в това число проф. Шафи Голдвасър, MIT, носител на наградата Turing Award, както и проф. Олга Соркин-Хорнунг, ETH Zurich, председател на комитета Тюринг.

Инвестицията от 170 милиона лева също ли е първата по рода си в Източна Европа?

Това определено е първата подобна инвестиция в Източна Европа, когато става въпрос за финансиране на научни изследвания в конкретна област, в допълнение с условията, които INSAIT ще предлага. Това е прецедент.

Rate article
Дигитален Маркетинг
Add a comment